EGO Genel Müdürlüğü ve Ankara Kent Konseyi olarak bizler “İşitme engelli vatandaşlarımızın toplu taşımada ve sosyal hayatta karşılaştıkları iletişim sorunlarını kolaylaştırmak ve bu konuda toplumsal bir farkındalık oluşturmak amacıyla” bir araya geldik.

işaret dili projesi

Proje, Ankara Kent Konseyi Yürütme Kurulu Başkanı Sayın Halil İbrahim YILMAZ’ın, EGO Genel Müdürü Sayın Nihat ALKAŞ’ı ziyaret etmesiyle başladı.

İşaret Dili Öğreniyorum projesi kapsamında başlayan “İşaret Dili Eğitimi” ile öncelikle toplu taşıma araçlarında görev yapan sürücüler ve raylı sistemlerde görevli güvenlik personelinin işaret dilini öğrenmeleri hedeflenmiştir. Bu kapsamda ilk olarak ulaşımda vatandaş ile temas sağlayan; Otobüs İşletme Dairesi Başkanlığı’nda görev yapan 2536 ulaşım personeline, Ulaşım Planlama ve Raylı Sistemler Dairesi Başkanlığında görev yapan 786 Güvenlik Personeline, Özel Halk Otobüslerinde görev yapan 200 Ulaşım personeline, Özel Toplu Taşımada görev yapan 400 Ulaşım personeline ve Belediyemiz hizmet binasında güvenlik ve halkla ilişkiler birimlerinde görev yapan 35 personele olmak üzere yaklaşık işaret dili eğitimi verilmesi sağlanmıştır. Toplamda 4.000’e yakın personele verilen bu eğitim 27 Haziran 2021 tarihinde tamamlanmıştır.

işaret dili projesi

İŞARET DİLİ ÖĞRENİYORUM, HAYDİ SEN DE ÖĞREN” mottosu ile toplu taşıma araçlarında zorunlu olarak geçirilen zamanı daha verimli ve öğretici bir hale getirmek için yola çıkılmıştır. Otobüs ve Metro Bilgi Ekranları aracılığıyla toplu taşımayı kullanan vatandaşlarımızın işaret dilini temel seviyede öğrenmeleri amaçlanmıştır.

Verilen eğitimlerin sürekli olarak tekrar edilebilmesi, vatandaşlarımızın bilgi ekranları haricinde daha detaylı bilgi alabilmeleri amacı ile tüm herkesin yararlanabileceği “isaretdili.ego.gov.tr” portali hazırlanmış ve Türk İşaret Dili eğitim materyalleri içeren bir kaynak haline getirilmiştir.

Çalışmalarımızı duyurmak, farkındalığı artırmak ve vatandaşlarımızı web sitesine yönlendirmek için kampanya videoları oluşturulmuştur. Kampanya videolarının otobüs ve metro bilgi ekranlarında, 25 ilçede yer alan Kent ekranlarında ve sosyal medya hesaplarımızda yayınlanması planlanmıştır. Yine otobüs ve metro bilgi ekranlarında, hazırlanan 15 saniyelik kısa temel eğitim videoları ile eğitim web sitemize yönlendirme yapılması öngörülmektedir.